A nevelőszülő hálózatról
A nevelőszülőség munka és hivatás egyben
DMJV Reménysugár Otthonaáltal működtetett nevelőszülői hálózat ellátási területe Debrecen Megyei Jogú Város és Hajdú-Bihar megye közigazgatási körzete. Az intézményben működő nevelőszülői családok 0 – 18 éves korú gyermekek nevelését, illetve 18 – 24 éves fiatal felnőttek utógondozói ellátását végzik, 7 nevelőszülő családban 22 férőhelyen. A szolgáltatás célja az, hogy az ideiglenes hatállyal elhelyezett, valamint az átmeneti nevelésbe vett gyermekek családot pótló, otthont nyújtó ellátásban részesüljenek. A nevelőszülő és családja a gyermek számára folyamatos jelenléttel, az állandó elérhetőség lehetőségével segítik a veszteségek feldolgozását, a szociális zavarok kiküszöbölését. A nevelőszülő biztosítja a családi élet értékrendjének elsajátítását és a gyermek, fiatal felnőtt szocializációját.
A nevelőszülő szembenéz a nevelt gyermek számos gondjával, agressziójával, levertségével, szélsőséges megnyilvánulásaival, és törekszik a gyermek lelkiállapotának, valamint testi szükségleteinek felismerésére.Segíti a gyermeket az átélt veszteségek feldolgozásában.
Üdvözöljük a Debreceni Reménysugár Gyermekotthon honlapján!
A Debreceni Reménysugár Gyermekotthon 3 gyermekotthonból, egy különleges gyermekotthonból, és egy 7 családot magában foglaló nevelőszülő hálózatból áll. Újszülött kortól nagykorúvá válásukig,sőt saját kérésükre 21 éves korig, vagy felsőfokú tanulmányaik végzése esetén 24 éves korig - összesen 184 férőhelyen - gondoskodunk a nálunk elhelyezett családjuk nélkül nevelkedő gyermekekről. A nagyobb gyermekek lakásotthonokban élnek, ezek Debrecen területén elszórtan találhatóak. A testvéreket együtt helyezzük el, fontosnak tartjuk, hogy együtt nevelkedjenek és később egymás támaszai lehessenek.
Célunk, hogy minél több gondozottunk családba kerüljön – nevelőcsaládba, örökbefogadó családba – vagy ha sikerül a szülőknek rendezni körülményeiket, életvitelüket, akkor saját családjukba térhessenek vissza. Amennyiben ez nem lehetséges, akkor minél szeretetteljesebb légkörben igyekszünk őket egészséges és sikeres felnőttekké nevelni.
A gyermekek gyakran segítségre szorulnak, hogy képesek legyenek felzárkózni kortársaikhoz, mivel nagyon rossz körülmények közül érkeznek hozzánk. Vannak közöttük, akiket korábban elhanyagolta, esetleg bántalmaztak, ezért az átélt traumák feldolgozásában pszichológusok is segítik őket.
Mivel az elmúlt években gyermekotthonunk regionális módszertani gyermekotthonként működött a feltárt igények szerint szervezünk szakmai napokat, továbbképzéseket, tréningeket a gyermekotthonokban dolgozó munkatársak részére.
Derűs gyermekkort igyekszünk biztosítani a nálunk élő gyermekek számára, amire majd jóérzéssel gondolhatnak vissza felnőttként és különösen fontosnak tartjuk, hogy lehetőségekkel indulhassanak az életbe.